Na jakich warunkach można wynająć samochód?

Choć liczba wypożyczalni na rynku rośnie, a ich oferty kuszą najróżniejszymi możliwościami, to jednak nie każdy może skorzystać z ich propozycji, mimo iż jest to świetny sposób na to, aby zdobyć auto, kiedy jest nam ono potrzebne, bez wydatku na jego zakup. W przypadku większości wypożyczalni aut należy spełnić określone warunki, na czele z posiadaniem prawa jazdy. Nie zawsze jednak ten dokument wystarczy. 

Wiek ma znaczenie

Część wypożyczalni ustala dolną granicę wieku osób, które mogą skorzystać z wynajmu samochodu. Zdarza się także, że wyznacza również górną. Jeśli chodzi o młodych kierowców, to często jest to podyktowane klasą i wielkością pojazdu, czyli im jest wyższa, tym wypożyczający musi mieć więcej lat. Dlatego nie powinien nas zdziwić zapis, że najmujący powinien mieć minimum 24-25 lat w przypadku pojazdów o większym gabarycie lub też klasy Premium, a co najmniej 19 lat dla samochodów mniejszych i niższych klas. Standardem wielu firm jest wiek 21 dla wszystkich posiadanych pojazdów.

Górna granica wiekowa wynika z kolei z tego, że w miarę przybywania nam lat, spada nasza sprawność fizyczna, jesteśmy bardziej podatni na choroby. Im jesteśmy starsi, tym także obniża się coraz mocniej nasza koordynacja wzrokowo-ruchowa. Z tego względu niektóre wypożyczalnie wprowadziły górny limit wiekowy. Z reguły oscyluje on pomiędzy 65 a 70 lat.

Jak długo jesteś kierowcą?

Doświadczenie za kółkiem również ma znaczenie dla wielu wypożyczalni. To, jak długo masz prawo jazdy, wpłynie na to, czy uda Ci się wynająć samochód. Zdecydowana większość firm odrzuca już na starcie wniosek o wypożyczenie pojazdu osobie, która dopiero co uzyskała uprawnienia do kierowania samochodem albo ma je dopiero od pół roku. Warunkiem obligatoryjnym jest zazwyczaj przynajmniej rok czy dwa lata posiadania prawa jazdy. Doświadczenie jest ważne, dlatego że młodzi kierowcy często nie mają jeszcze wyrobionych określonych nawyków. A te zdobywa się podczas godzin spędzonych za kierownicą. Dlatego często im większa wartość pojazdu i większe jego gabaryty, tym większe doświadczenie należy mieć.

Ograniczone możliwości płatnicze

Mimo iż żyjemy w dobie płatności online, które preferuje coraz więcej firm z różnych branż, to jednak w większości wypożyczalni pojazdów musimy się przygotować na to, że będą od nas żądały karty kredytowej (potwierdzającej, że mamy konto w banku, a na nim stałe wpływy) lub debetowej (z wypukłymi opisami). Dlatego dla niektórych osób może to być problem.

Wymogi, z jakim możemy się także spotkać w ofertach wypożyczalni, to uiszczenie kaucji zwrotnej za wynajem samochodu albo udział własny klienta w ubezpieczeniu.

Podsumowując – warunki, jakie musi spełnić najmujący auto, nie należą do trudnych do spełnienia. Warto jednak się z nimi dokładnie zapoznać, aby mieć pewność, że oferta danej wypożyczalni samochodów jest dla nas.

Najnowsze wpisy