Wynajem samochodu – na co zwrócić uwagę przeglądając oferty?

Wypożyczalnie oferujące wynajem aut prześcigają się w swoich propozycjach i promocjach. Każda z nich dla potencjalnego najemcy wydaje się atrakcyjniejsza od drugiej. Tymczasem w tych intratnych na pierwszy rzut oka ofertach, mogą być ukryte zapisy, które warto dobrze przeczytać, zanim podpiszemy umowę. Po co nam np. pojazd, z którego możliwości nie będziemy mieli okazji w pełni skorzystać? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy przeglądaniu propozycji wypożyczalni?

Dodatkowe opłaty

Umowę najmu pojazdu należy dokładnie przeanalizować, chociażby dlatego, aby nie przeoczyć punktów dotyczących usług dodatkowo płatnych. Te ukryte opłaty mogą dotyczyć różnych rzeczy. Jeśli wypożyczalnia praktykuje dobre zasady, to zanim przygotuje umowę, informuje klienta, że nalicza (lub nie) opłatę za przekroczenie limitu przejechanych kilometrów. Zdarza się jednak w praktyce, że ten fakt nie jest wprost przedstawiony w umowie i tym samym może nam umknąć. Dopiero bezpośrednie zderzenie z taką sytuacją może nam uzmysłowić, że nasz budżet niespodziewanie uszczupli się o jakąś kwotę.

Mimo iż coraz mniej wypożyczalni nalicza koszt wynajmu samochodu z fotelikiem czy nawigacją, to jednak i z taką ofertą możemy się spotkać na rynku. Wówczas może lepiej wyszukać atrakcyjne promocje, dzięki którym tego typu sprzęt dostajemy od wypożyczalni do dyspozycji w gratisie.

Zanim zdecydujemy się na ostateczny wybór wypożyczalni, warto także sprawdzić, czy zażąda od nas opłacenia kaucji, a jeśli tak – to w jakiej wysokości. Jest to często spotykana praktyka, która ma być dla firm zabezpieczeniem. W zapisach umowy można spotkać się często z takim sformułowanie jak „samochód w określonym stanie”. Interpretując ten zapis – zazwyczaj trzeba wziąć pod uwagę także ilość paliwa w baku, która jest odnotowana w protokole przy podpisywaniu umowy.

Wynajem auta – czy dla każdego?

Choć wydawałoby się, że jest to usługa raczej dla każdego, to jednak tak nie jest. Nie każdy może z niej skorzystać. Poza oczywistym faktem, że bez prawa jazdy żadna osoba nie będzie mogła wypożyczyć auta, to jeszcze niektóre wypożyczalnie stawiają wymagania wiekowa. Może to być np. nie mniej niż 19 lat i nie więcej niż 65 lat. Zdarza się też, że wypożyczający musi mieć prawo jazdy zazwyczaj około roku. Z reguły osoba pożyczająca auto jest jedyną uprawnioną do jego prowadzenia, choć niektóre firmy dopuszczają możliwość zgłoszenia drugiego kierowcy.

Kolejnym ograniczeniem, z jakim możemy się spotkać, chcąc wynająć samochód, będzie forma opłaty za tę usługę. W niektórych wypożyczalniach zapłacimy tylko kartą kredytową.

Decydując się na wypożyczenie auta, trzeba też sprawdzić kwestie ubezpieczenia - czy w ogóle jest i co obejmuje. W ten sposób nie będziemy musieli ponosić kosztów za uszkodzenie pojazdu w przypadku losowego zdarzenia czy też za utracenia pojazdu np. przez kradzież.

Jeśli chcemy wyjechać tym samochodem zagranicę, to również warto upewnić się, czy wypożyczalnia zezwoli nam na podróż poza granicę kraju lub czy lista państw, do których dopuszcza taką możliwość, jest ściśle określona.

Jakie i do czego?

Jeśli zrodziła się u nas potrzeba wynajmu auta, to poza sprawdzeniem warunków wypożyczalni, warto też zastanowić się nad tym, jaki nam samochód będzie potrzebny, aby maksymalnie zredukować koszty. Inny bowiem przyda się do pokonywania korków w drodze do pracy i na zakupy, inny, gdy szykujemy się na wyjazd z bliskimi, a zupełnie inne auto będzie potrzebne dla realizacji usług firmowych.

Najnowsze wpisy